НВК №2Навчально-виховний комплекс №2

НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС №2
ПОЧАТКОВА ШКОЛА

Батькам

 

  Заходи щодо профілактики булінгу учасників освітнього процесу

№ п.п Захід Дата проведення Учасники заходу Місце проведення Відповідальні
України від 18 грудня 2018 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» (набрав чинності 19.01.2019 року), листами МОНУ від 29.12.2018 №1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу»,від 29.01.2019 №1/11-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від18 грудня 2018р. №2657-VIII» Січень 2019 року Педагогічні працівники, батьки, учні НВК№2 Заступник директора з виховної роботи
Провести в навчальному закладі тиждень протидії поширення боулінгу серед учасників освітнього процесу Лютий 2019 року Учні 1-11 класу НВК№2 Класні керівники, психолог Лисик А.Ю., соціальний педагог Карпенко І.М.
Проведення уроків відвертого спілкування. 1-4 кл. - «Змінюй в собі негативне ставлення до інших». 5-7кл. – «Допоможи собі рятуючи інших». 8-11 кл. - «Стережись! Бо, що посієш то й пожнеш», «Про стосунки в учнівському середовищі». Протягом 2018/2019 н.р. Учні 1-11 класу НВК№2 Класні керівники, психолог Лисик А.Ю., соціальний педагог Карпенко І.М.
Організувати в навчальному закладі написання есе на тему «Як довіряти і бути вдячним іншим». Протягом 2018/2019 н.р. 7-10 класи НВК№2 Вчителі української мови
Проведення засідання методичного об’єднання класних керівників 1-11 кл. на тему «Організація та проведення профілактичної роботи щодо попередження випадків боулінгу серед учасників освітнього процесу» Січень, березень 2019 року Класні керівники 1-11 класів Аудиторія 32 ЗДВР Васількова Л.М., керівник МО Осадча О.І.
Години спілкування «Кібербулінг! Який він?». Грудень 2018 року Учні 4-8 класів НВК№2 Класні керівники
Розмістити на інформаційному стенді номери телефону гарячої лінії протидії булінгу, телефонів довіри Вересень 2018 року Учні 1-11 класу НВК№2 ЗДВР Васількова Л.М.
Провести загальношкільні батьківські збори батьків учнів 1-4, 5- 7, 8-11кл. на тему «Шкільний булінг. Якщо ваша дитина стала його жертвою». Листопад 2018 року Батьки НВК№2 Класні керівники
Години відвертого спілкування за участю представників поліції «Не допускай проявів буліну над собою. Допоможи другу». Протягом 2018/2019 н.р. 6-10 класи НВК№2 ЗДВР Васількова Л.М.
Заняття учнівського самоврядування за участю соціального педагога на тему «Не допускай насилля над ближнім» Лютий 2019 року 8-11 класи Актовий зал Соціальний педагог Карпенко І.М.
Бесіда –тренінг : «Віртуальний терор: тролінг, кібербулінг» Протягом 2018/2019 н.р. 5-10 класи НВК№2 Практичний психолог Лисик А.Ю.
Міні-тренінг: «Як навчити дітей безпечної поведінки в Інтернеті» Протягом 2018/2019 н.р. 2-4 класи НВК№2 Практичний психолог Лисик А.Ю.
Консульт пункт «Довіра» Протягом 2018/2019 н.р. 1-11 класи НВК№2 ЗДВР Васількова Л.М., практичний психолог Лисик А.Ю., соціальний педагог Карпенко І.М
Поради батькам, щоби зменшити ризик булінгу та кібербулінгу для своєї дитини Протягом 2018/2019 н.р. Батьки НВК№2 ЗДВР Васількова Л.М., практичний психолог Лисик А.Ю., соціальний педагог Карпенко І.М
Круглий стіл для педагогічного колективу «Безпечна школа. Маски булінгу» Березень 2019 року Класні керівники 1-11 класів Аудиторія 32 ЗДВР Васількова Л.М., керівник МО Осадча О.І.
Корисні вправи-поради для подолання булінгу Протягом 2018/2019 н.р. Учасники освітнього процесу НВК№2 ЗДВР Васількова Л.М., практичний психолог Лисик А.Ю., соціальний педагог Карпенко І.М

 

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти Відповідно до Закону України від 18 грудня 2018 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який набрав чинності 19.01.2019 року Верховна Рада України постановила: Внести зміни до таких законодавчих актів України:

  1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., № 51, ст. 1122):

1) частину другу статті 13 після цифр "173" доповнити цифрами "173-4"; 2) доповнити статтею 173-4 такого змісту: "Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

  1. У Законі України "Про освіту" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 38-39, ст. 380):

2) частину другу статті 25 «Права та обов'язки засновника закладу освіти» доповнити:

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

2) частину другу статті 25 «Права та обов'язки засновника закладу освіти» доповнити:

3) частину третю статті 26 «Керівник закладу освіти» доповнити :

5) у статті 53 «Права та обов'язки здобувачів освіти»: У частині першій Здобувачі освіти мають право:

Частину третю доповнити: Здобувачі освіти зобов'язані: "повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб"

* Заява складається заявником власноруч.

Заяву можуть подавати особи, яким виповнилося 14 років. Якщо свідком випадку булінгу стала особа, яка не досягла 14 років, то заяву подають батьки або особи, що їх замінюють.

* Заяви щодо випадків булінгу можна подавати до кабінету заступника директора з виховної роботи.

 

Кіберсекстінг і секстинг, в чому небезпека?

Серед молоді в сучасному світі поширений секстинг і кіберсекстінг. Не так давно про такі дії навіть й не чули. У вас може виникнути питання: «Що означають ці поняття і чи займається цим ваша дитина?» Ці дії ( секстінг або кіберсекстінг) означають розсилку сексуально збудливих повідомлень, непристойних фотографій або відео за допомогою мобільного телефону або Інтернету. Для багатьох сімей, де є підлітки, це є проблемою. Ви б хотіли обговорити це з дитиною, але як? Спочатку потрібно розібратися, чому деякі молоді люди розсилають за допомогою телефону непристойні зображення і чому це повинно хвилювати вас.

Причини

Не важливо з якої причини, але, підліток, озброєний мобільним телефоном, здатний створити чимало проблем. У книзі «Кібербезпека» зазначається: «Одним натиском на кнопку можна зламати життя» (CyberSafe). Чи знаєте ви, що фотографія, яка вже потрапила в кіберпростір, вже не під контролем, і ніхто не знає, як вона буде використовуватися. Згідно з науковими дослідженнями багато підлітків відчували глибокий емоційний стрес і здійснювали необдумані вчинки, які в деяких випадках неможливо було виправити. Це можна навіть назвати свого роду цькуванням людини. У зв'язку з секстингом встають також питання правового характеру. У деяких країнах людям за такі дії пред'являють звинувачення в розповсюдженні дитячої порнографії і заносять в список сексуальних правопорушників!

Батьки! Якщо ваші імена вписані у договір на надання послуг мобільного зв'язку або Інтернету і ви не вжили заходів, щоб ваша дитина не займалася розсилкою непристойних знімків, то ви можете понести юридичну відповідальність.

Що робити в такій ситуації? Встановіть правила. Ви, як батько, маєте право бути в курсі того, яка інформація зберігається в телефоні вашого сина чи доньки, але ви можете встановити для нього правила і попередити про наслідки їх порушення. Пам'ятайте: Діти повинні бути слухняні своїм батькам, бо це правильно! Це принцип.

Надайте допомогу в розумінні цієї проблеми. Наприклад, можна сказати: «Є різні думки про те, що таке секстинг. А як думаєш ти?». Або:« Які фото, на твій погляд, можна назвати непристойними?». Або:« У деяких країнах вважається злочином, якщо неповнолітній посилає іншому неповнолітньому чиєсь фото в оголеному вигляді. Як ти думаєш, це правильно?». Або:« Чому секстинг аморальний?». Вислухайте дитину, як вона міркує. Спонукаєте дитину гарненько подумати перш, ніж натиснути кнопку «послати фото», тому що через застосування ви навчите їх привчати їх розум розрізняти добро і зло.

Підготуйтеся до можливої ситуації заздалегідь. Ви можете сказати своїй дочці: «Уяви, що хлопець наполягає, щоб дівчина прислала йому відверте фото. Як їй бути? Поступитися, щоб не втратити його дружбу? Відмовитися, але продовжувати з ним фліртувати? Розірвати стосунки? Розповісти все дорослим?». Допоможіть донці поміркувати. Такий же підхід можна застосувати і до сина. Адже ніхто не відміняв мудре прислів'я: «Що людина посіє, те й пожне»

Краще розвивати любов до добра. Наскільки для вас і вашої дитини важлива хороша репутація? Якою людиною він хоче стати? Як відіб'ється його поведінку на майбутньому в отриманні професії або навчання. Чи буде дитина згодом поважати себе, якщо б принизив іншу людину, розіславши його фото в непривабливому вигляді? Зайняла б ваша дитина, як ви вважаєте, тверду позицію в питаннях моральності?». Допоможіть йому мати « чисту совість.

Подавайте хороший приклад. Будьте чисті самі і нелицемірні. Чи показує ваше життя, що ви самі цінуєте ці якості? У книзі «Кібербезпека» говориться: «Нам самим потрібно бути хорошим прикладом і не дивитися непристойні і протизаконні зображення і сайти».

Порада

Якщо вам чи вашій дитині-підлітку ніяково говорити про секстинг, можна спробувати наступний підхід:

 

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)  

 

Відповідно до листа МОНУ від 29.01.2019 №1/11-881 "Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчіх актів України щодо протидії булінгу (цькування) від 18.12.2018 №2657-VIII" В разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків Комісії, створеної у закладі освіти з розгляду випадків булінгу, повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти. Виконується рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти. Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу. Визначаються відповідальні особи, причетні до булінгу (цькування ) та накладаються адміністративні стягнення:

- Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(850 та 1700 гривень відповідно)або громадськими роботами від 20 до 40 годин.

- Така ж поведінка,вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.

- За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років,тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

Заяви щодо випадків булінгу можна подавати до кабінету заступника директора з виховної роботи.

 

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ

 

Телефони "гарячих ліній"

Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або

 0 800 500 335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20

Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103

Національна поліція України 102.

 

Заходи  в НВК №2 на 2019/2020 н.р. щодо профілактики булінгу учасників освітнього процесу

 

 

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).